Kniha - Jak na internet bezpečně

Knihy

Kniha - Jak na internet bezpečně

Od roku 2012 sdružení CZ.NIC, správce domény CZ, produkuje osvětový televizní seriál Jak na Internet. Více než 100 krátkých videí přináší rady a tipy, jak obstát ve světě Internetu a technologií s ním spojených a je určeno středně pokročilým, především dospělým divákům.

V roce 2015 získal seriál nový rozměr, aby oslovil i mladší uživatele Internetu. Vybraná témata byla převedena do ilustrované podoby a vznikl tak stejnojmenný komiks. Nyní držíte v ruce jeho volné pokračování, v němž se tentokrát zaměřujeme na problematiku bezpečnosti. Dvanáct komiksových příběhů tak čtenáře upozorní na úskalí, která na něj v online světě číhají, přidá však také základní bezpečnostní pravidla a doporučení, jak se jim co nejlépe vyhnout.

Toto autorské dílo podléhá licenci Creative Commons (CC BY-ND 3.0 CZ), a to za předpokladu, že zůstane zachováno označení autora díla a prvního vydavatele díla, sdružení CZ.NIC, z. s. p. o. Dílo může být překládáno a následně šířeno v písemné či elektronické formě, na území kteréhokoliv státu.

Může vás zajímat
  • Příručka ke Dni bezpečnějšího internetu 2025

    Každý rok se druhé únorové úterý slaví Den bezpečnějšího internetu, který letos připadá na 11. února. K jeho oslavám se můžete připojit v rámci výzvy „Společně pro lepší internet“ a využít k tomu nově vydanou příručku. Ta nabízí širokou škálu tipů a aktivit přizpůsobených různým věkovým skupinám – od nejmenších dětí v mateřských školách až po seniory. Je určena jak organizacím, tak jednotlivcům. Koordinaci Dne bezpečnějšího internetu v České republice zajišťuje národní Safer Internet Centrum.

    V oblasti online bezpečnosti vzniká v České republice mnoho preventivních programů a vzdělávacích materiálů, včetně audiovizuálních. Přehledně zpracovaný výběr tipů a aktivit, které mohou přispět k bezpečnějšímu internetu, najdete právě v nové příručce. Ta obsahuje například:

    - doporučení, jak s dětmi diskutovat o kybernetické bezpečnosti, například pomocí knihy On-line ZOO, 
    - návrhy aktivit pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty středních škol, včetně našich Online kurzů mediálního vzdělávání,  
    - užitečné tipy pro rodiče,  
    - rozcestník s dalšími inspirativními zdroji a plakáty
     

    Den bezpečnějšího internetu není určen jen organizacím zabývajícím se bezpečností, prevencí, vzděláváním a intervencí v online prostředí. Zapojit se může kdokoli – děti, studenti, rodiče, široká veřejnost i státní a vzdělávací instituce.

  • Příručka "Nařízení o digitálních službách (DSA)"

    Tápete ohledně nového nařízení DSA? V Přiložených příručkách se dozvíte více informací.

    Nařízení o digitálních službách komplexně upravuje sektor digitálních služeb v rámci EU a jeho cílem je zajistit správné fungování jednotného trhu, udržovat bezpečné online prostředí a chránit základní práva uživatelů. DSA stanovuje pravidla a povinnosti pro digitální služby, které fungují jako zprostředkovatelé, tedy propojují uživatele se zbožím, službami a obsahem. Jedná se o celé spektrum digitálních služeb, od služeb poskytujících síťovou infrastrukturu, přes webhosting až po online platformy, jako jsou sociální sítě nebo internetová tržiště. Konkrétní pravidla pro jednotlivé subjekty jsou koncipována asymetricky. Služby s větším společenským a ekonomickým dopadem tedy musejí splňovat přísnější podmínky.

     

    Více informací o DSA se také dozvíte na stránkách MPO

  • Příručka "První mobil" pro rodiče

    Rodičovství v digitální době vyžaduje nové dovednosti. Proto je důležité být dětem aktivním průvodcem při seznamování s moderními technologiemi. S dobrými radami, nastavením hranic a vzájemnou komunikací může nový telefon přinést radost a zábavu, aniž by ohrozil bezpečnost nejen těch nejmenších. Než se dítěti rozhodnete dát první mobil, podívejte se na pár technických rad a doporučení.

    Příručka „První mobil“ je určena pro rodiče, kteří se chystají svým dětem pořídit první  chytrý mobilní telefon. Připravilo ji Safer Internet Centrum ve spolupráci s Policií České republiky, Nadací O2 a mobilními operátory Vodafone a T-Mobile. Příručka obsahuje řadu doporučení týkající se správného nastavení chytrého telefonu a seznamuje s nejčastějšími riziky, kterým mohou děti při jeho používání čelit.